KESTANE ŞEKERİ

IMG_0246

MALZEMELER

  • 1 KG BÜYÜK BOY KESTANE
  • 4 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER
  • 1/2 LİMONUN SUYU
  • TÜLBENT BEZİ

YAPILIŞI

Kestane şekeri yapmayı planlıyorsanız eğer mutlaka kestaneler yeni piyasaya çıkmaya başladığı zaman yapmanızda yarar vardır. lezzeti çok farklı ve iyi olur. yeni çıktığı zaman bol miktarda yapıp uzun süre saklayabilirsiniz.

Kestanelerin öncelikle dış kabukları bıçak yardımıyla soyulur. Soyulan kestaneler tencereye alınarak içine soğuk su eklenir. 15 dakika kaynatılır.

10112011068

Hafif yumuşayan kestanelerin iç kabukları da kestane çok zedelenmeden soymaya çalışılır. Parçalanan kestane olursa atmayın, bunları da kırık kestane şekeri olarak tüketirsiniz.

Soyulan kestane şekerleri piyasada ütü bezi diye satılan beze tek tek sarılır. Araları ip ile bağlanır. Böylece kestaneleri haşlamak için hazırlamış bulunmaktasınız.

Şimdi gelelim şerbeti hazırlamaya; 4 Su bardağı şeker tencereye alınır. Üzerine 5 su bardağı soğuk su dökülür. Ateşe alınan tencere kaynamaya bırakılır. Şerbet kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra içine yarım limonun suyu sıkılır be beze sarılan kestaneler yavaşça içine konarak ocağın altı kısılır. Kestaneler çok kısık ateşte ortalama 3-4 saat arası kaynatılır.2014-10-30-237

3-4 saat şerbet içinde kaynatılan kestanelerin altı kapatılır. Soğumaya bırakılır. Beze sarılı olan kestaneler soğuyan şerbet ile birlikte buzdolabında uzun bir süre saklanabilir. (ortalama 2 ay) 

Zor bir tarif fakat bir sefer yapınca eminim müdavimi olacaksınız. Hazır aldığınız kestane şekerlerinden çok daha güzel olmakta. Aynı zamanda tüm aşamaları aynı günde yapmak zorunda değilsiniz.

Afiyet Olsunnn…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir